سقف کاذب چیست و استفاده از آن چه مزایایی را دارد ؟

امروزه سقف کاذب به جزئی جدایی ناپذیر از دکوراسیون و زیبایی خانه‌ها و ادارات تبدیل شده است و این ساختار‌ها به دلیل آسان بودن فرایند‌های اجرا و قیمت مناسب از محبوبیّت بسیار بالایی در میان مردم برخوردار هستند.

سقف‌های کاذب سازه‌هایی کاربردی در زمینه‌ی ارتقاء دکوراسیون محسوب می‌شوند و دوام بالای آن‌ها در برابر عوامل محیطی موجب افزایش کاربردهای آن‌ها در فضا‌های باز و بسته شده است.

در ادامه قصد داریم تا اطّلاعات جامع و کاملی را در رابطه با سقف کاذب و ویژگی‌های آن به شما عزیزان ارائه دهیم و کاربردهای اصلی این سازه‌ها را بازگو نماییم.

سقف کاذب گزینه‌ی مناسبی برای افزایش زیبایی سقف محسوب می‌شود

استفاده از سقف کاذب با پیشرفت صنایع مرتبط با دکوراسیون منزل با افزایش چشمگیری در سال‌های اخیر همراه بوده است و انواع مختلفی از این سازه‌های سبک برای افزایش زیبایی و کارایی سقف ساختمان‌های اداری و خانه‌ها تولیده شده‌اند. در این مقاله قصد داریم تا اطّلاعاتی را در رابطه با سقف‌های کاذب و کاربردهای آن‌ها به شما عزیزان ارائه دهیم.

سقف کاذب چیست؟

بطور کلّی، سقف کاذب به سازه‌هایی اطلاق می‌شود که معمولاً از جنس، آلومینیوم، ورق گالوانیزه، چوب، پی وی سی و … ساخته شده‌اند و از آن‌ها برای پوشش سقف خانه‌ها، ادارات، کارگاه‌های صنعتی و تولیدی و مراکز خرید و فروشگاه‌ها استفاده می‌شود.

این ساختار‌ها دارای پوششی یکپارچه و یکدست هستند و از قرارگیری اجزای گوناگون و یک شکل در کنار یکدیگر ساخته شده‌اند و پروسه‌ی پیاده سازی آن‌ها بر روی سقف به به راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن قابل اجرا می‌باشد و این ویژگی موجب شده است تا امروزه بطور گسترده‌ای از سقف کاذب و انواع آن به عنوان پوششی مناسب برای سقف استفاده شود.

صنعت دکوراسیون در سال‌های اخیر با پیشرفت قابل توجّهی همراه بوده است و این مسئله باعث شده است تا کاربردهای دیگری در زمینه‌ی دکوراسیون نیز برای سقف کاذب تعریف شوند و این سازه‌ها با استفاده از موادّ اوّلیه گران قیمت‌تر و کاربردی‌تر به مرحله‌ی تولید برسند تا بتوان از آن‌ها به عنوان پوششی زیبا، جذّاب و کاربردی برای سقف خانه‌ها استفاده کرد.

استفاده از سقف‌های کاذب به عنوان ابزاری قدرتمند برای تغییر دکوراسیون خانه‌ها دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ولی قبل از وارد شدن به این موضوع بهتر است به این نکته توجّه نمایید که استفاده از سقف های کاذب موجب دگرگونی صنعت دکوراسیون شده است و انعطاف‌ پذیری بسیار بالایی را به سقف خانه‌ها که در گذشته تعریف مشخّصی از زیبایی برای آن وجود نداشت اضافه کرده است.

استفاده از سقف کاذب به عنوان پوشش سقف‌های ادارات و خانه‌ها مزایای بسیاری را به همراه دارد

مزایای استفاده از سقف کاذب

افزایش چشمگیر زیبایی و جذّابیت سقف:

همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره شد، در گذشته تعریف مشخّصی از زیبایی برای سقف منزل و یا ادارات وجود ندارد و در بهترین حالت از گچبری و یا رنگ آمیزی برای افزایش زیبایی سقف‌ها استفاده می‌شد.

ولی با ظهور سقف های کاذب در انواع مختلف امکان پیاده‌سازی نقشه‌ها و طرح‌های گوناگون برای زیبایی بیشتر سقف فراهم گشت و استفاده از این سازه‌ها با استقبال بی سابقه‌ای از سوی مردم همراه شد.

بسیاری از مردم بر این باور هستند که استفاده از سقف کاذب برای پوشش سقف منزل به معنای استفاده از انواع ساده‌تر و ارزان‌تر این سقف‌ها می‌‌باشد که برای پوشش سقف سالن‌های ورزشی، ادارات دولتی یا سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود.

ولی بهتر است به این نکته توجّه نمایید که امروزه انواع مختلفی از سقف های کاذب با استفاده از مواد اوّلیه مرغوب و زیبا به مرحله‌ی تولید رسیده‌اند و این مسئله انعطاف پذیری بسیاری را به سقف منزل اضافه کرده است و استفاده از این سازه‌ها امکان نور‌پردازی سقف و استفاده از گچبری‌های زیبا و طرح‌های خارق‌العادّه برای افزایش زیبایی و کارایی سقف را فراهم نموده است.

همچنین، بهتر است قبل از تصمیم گیری در این رابطه به این موضوع توجّه نمایید که استفاده از سقف گفته شده ایده‌ای مناسب برای پوشاندن ایرادات جزئی و حتّی پوشاندن انشعابات گاز و یا سیم‌های برق روکار محسوب می‌شود و این روش هزینه‌های دکوراسیون منزل شما را به میزان قابل توجّهی کاهش خواهد داد.

در هنگام استفاده از سقف کاذب گزینه‌های بسیار متنوّعی در اختیار مشتریان قرار دارند

جلوگیری از هدر رفتن انرژی گرمایی:

کاهش مصرف انرژی گرمایی همواره یکی از اهداف اصلی در زمینه افزایش بازده گرمایی خانه‌ها در نظر گرفته شده است و از اهمیّت بسیار بالایی برخوردار است.

استفاده از سقف کاذب از طریق روش‌های مختلفی موجب کاهش مصرف انرژی گرمایی و جلوگیری از هدر رفت گرما در منزل خواهد شد و شما می‌توانید با پیاده‌سازی طرح دلخواه خود بر روی سقف از این مزیّت نیز بهره‌مند شوید.

با نصب شدن سقف کاذب لایه‌ای از هوا میان سقف و سقف اصلی منزل قرار خواهد گرفت و ایجاد شدن این شرایط از هدر رفتن انرژی گرمایی در فصول سرد سال جلوگیری خواهد کرد و هزینه‌های مصرف انرژی شما را به میزان قابل توجّهی کاهش خواهد داد.

همچنین، نصب سقف کاذب با کاهش دادن ارتفاع سقف باعث افزایش زیبایی خانه و کاهش یافتن انرژی گرمایی مورد نیاز در زمستان خواهد شد و به صورت غیر مستقیم گرمای منزل شما را افزایش خواهد داد.

اگرچه امروزه از مواد اوّلیه مختلفی برای ساخت سقف کاذب استفاده می‌شود ولی تمامی این سقف‌ها دارای ویژگی‌های ذکر شده می‌باشند و این مزیّت ارتباط چندانی را به جنس سقف‌های کاذب ندارد.

این سقف‌ها از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کنند

کاهش آلودگی‌های صوتی:

استفاده از سقف کاذب ایده‌ای هوشمندانه برای کاهش آلودگی‌های صوتی است زیرا این سقف‌ها به میزان فراوانی از انتقال صدا در میان طبقات جلوگیری می‌کنند و آرامش منزل شما را افزایش خواهند داد.

سقف‌های کاذب برخلاف ظاهر ظریف خود دارای توانایی‌ها و ویژگی‌های مختلفی هستند و دوام و کارایی بالایی را در زمینه‌ی جلوگیری از انتقال رطوبت، گرما، صدا و … دارند و برخلاف تصوّرات رایج در میان مردم از استحکام قابل قبولی نیز برخوردار هستند و استفاده از آن‌ها به هیچ عنوان موجب کاهش دسترسی شما به سیم کشی منزل نخواهد شد.

این سازه‌ها در بسیاری از مدل‌ها از اجزای پیش ساخته و قابل جدا شدن تشکیل شده‌اند و در صورت نیاز می‌توان بدون کثیف شدن محیط منزل و تحمّل دردسرهای فراوان آن‌ها را جدا کرد.

بطور کلّی، استفاده از سقف کاذب دارای مزایای بیشماری می‌باشد و قرار گرفتن این موارد در کنار زیبایی وصف ناپذیر این سازه‌ها موجب افزایش محبوبیت و شهرت آن‌ها در میان طرّاحان دکوراسیون و مردم شده است.

آسان بودن نصب و پیاده‌سازی:

امکان اجرا و پیاده‌سازی سقف کاذب در مدّت زمان کوتاهی وجود دارد و این مسئله موجب شده است تا امکان پیاده‌سازی پروژه‌های سنگین در یک بازه‌ی زمانی مشخّص وجود داشته باشد و این ویژگی موجب برتری این سقف‌ها نسبت به گزینه‌های جایگزین همچون گچبری و … شده است.

همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره شد، سقف‌های کاذب دارای استحکام و دوام قابل قبولی هستند و دلیل اصلی این مسئله استفاده از رابط‌های محکم و مناسب برای متّصل کردن سقف کاذب به دیوار‌های مجاور و سقف می‌باشد و این ویژگی به معنای قابل اعتماد بودن این سقف‌ها از تمامی زوایا است.

اجرای این سقف‌ها به زمان زیادی نیاز ندارد

ارزان بودن قیمت سقف :

سقف‌های کاذب بر خلاف ظاهر بسیار پر زرق و برق خود از قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند و یکی از دلایل اصلی این مسئله استفاده از مواد اوّلیه ارزان قیمت و در عین حال با دوام برای زیرسازی سقف کاذب است و این ویژگی موجب اقبال عمومی مردم نسبت به این ساختارهای دکوراتیو و زیبا شده است.

سقف‌های کاذب در انواع مختلف و گران قیمتی نیز وجود دارند ولی اصل کلّی در رابطه با این سقف‌ها ارزان‌تر بودن آن‌ها نسبت به گزینه‌های جایگزین است و شما می‌توانید از این مزیّت به نفع خود استفاده نمایید و از کیفیّت و زیبایی این سقف‌ها نهایت لذّت را ببرید.

رایج‌ترین انواع سقف رایج:

سقف‌های کاذب در انواع مختلفی وجود دارند و امروزه از مواد اوّلیه مختلفی برای ساخت و اجرای آن‌ها استفاده می‌شود. در ادامه می‌توانید با دو مورد از معروف‌ترین انواع سقف کاذب آشنا شوید:

سقف‌های کاذب رابیتس (راویز)

سقف کاذب رابیتس که با نام راویز نیز شناخته می‌شود یکی از قدیمی‌‌ترین انواع سقف‌های کاذب استفاده شده در صنعت دکوراسیون می‌باشد و امکان اجرای گچبری‌های زیبا و دقیق را فراهم می‌کند.

در این نوع سقف‌ها از توری‌های فولادی شبکه‌ای برای ساخت بدنه‌ی اصلی طرح‌های بکار رفته در سقف استفاده می‌شود و برای متّصل کردن رابیتس به شبکه‌ی فرعی از جوشکاری و یا مفتول کمک گرفته می‌شود و این مورد باعث افزایش استحکام آن شده است.

اگرچه امکان اجرای تمامی انواع گچبری‌ها و طرح‌های گوناگون با استفاده از رابیتس وجود دارد ولی این سقف‌های کاذب موجب سنگین‌تر شدن سقف می‌شوند و اجرای آن‌ها معمولاً به زمان بیشتری نیاز دارد.

با استفاده از رابیتس می‌توان گچکاری‌های دقیق و جزئی را پیاده سازی کرد

>> سایر مطالب و خدمات ما دیدن فرمایید :

سقف کشسان 

سقف سه بعدی 

سقف کششی

سقف کاذب کناف

کناف‌ها برخلاف تصوّرات رایج در زمینه‌ی دکوراسیون نوعی سقف محسوب می‌شوند و استفاده از آن‌ها در سال‌های اخیر از شیوع بیشتری برخوردار بوده است.

بسیاری از متخصصان دکوراسیون کناف را به عنوان جایگزین مناسبی برای رابیتس معرّفی می‌کنند و این ادّعا تا حدودی صحیح می‌باشد زیرا در این نوع از سقف‌های کاذب از پیش ساز‌های کچی آماده‌ی نصب برای ساخت سقف های کاذب استفاده می‌شود و این مسئله مزایای بسیاری را با خود به همراه دارد.

استفاده از این پیش ساز‌های کچی سرعت اجرای پروژه‌ها را به میزان قابل توجّهی بالا می‌برد و امکان اجرای گچبری‌های زیبا و کاربردی و سیستم‌های مختلف نورپردازی از جمله نور مخفی را بدون متحمّل شدن دردسر‌های اضافی فراهم می‌کند و این ویژگی باعث شده است تا استفاده از کناف از شیوع بسیار بالاتری برخوردار باشد و جالب است بدانید که حتّی می‌توان از کناف به عنوان دیوار جدا کننده نیز استفاده کرد.

می‌توان از کناف برای اهداف دیگری به غیر از زیبایی سقف نیز استفاده کرد

چه عواملی بر روی قیمت سقف کاذب تاثیرگذار هستند؟

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند قیمت سقف کاذب را تحت تاثیر قرار دهند و بر اساس شرایط باعث افزایش و یا کاهش هزینه‌های شما شوند.

از مهم‌ترین عوامل موثّر بر قیمت اجرای سقف‌های کاذب می‌توان به موارد مختلفی همچون: نوع مواد اوّلیه استفاده شده، متراژ سقف، میزان جزئیّات و ریزه‌کاری‌های طرح‌های انتخابی، وجود و یا عدم وجود سیستم‌های نورپردازی ویژه همچون نور مخفی و … اشاره کرد و هر کدام از این موارد می‌توانند هزینه‌های اجرای طرح را دچار تغییر نمایند.

جهت دریافت مشاوره رایگان و خرید لطفا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید :

تلفن همراه ۱ : ۰۹۱۴۱۱۴۰۶۱۸
تلفن همراه ۲ : ۰۹۱۴۲۳۴۵۶۷۹
تلفن دفتر فروش : ۰۴۱۳۳۲۰۲۵۸۳ – آقای باقر دانا

نشانی دفتر مرکزی : ولیعصر خ فروغی خ شیخ محمد خیابانی ساختمان خیابانی طبقه ۲واحد ۴

 

فهرست
تماس سریع